Непублічні торги на столичній біржі

У четвер, 26 квітня 2019 року, товарна біржа «Столиця» повідомила на своєму сайті про успішно проведені торги природним газом від 25 квітня в обсязі 47 млн м3.

Цікавим моментом є те, що в день проведення торгів на сайті ТБ «Столиця» не було жодних оголошень про самі торги. Анонс проведення торгів було опубліковано на сайт біржі на наступний день після торгів — 26 квітня, разом з повідомленням про проведені торги.

Галузеве інформагентство enkorr повідомляє, що за весь час функціонування даної товарної біржі було проведено всього три успішних торгових сесії: 25 жовтня 2018 року, 25 березня і 25 квітня 2019 року. У кожному разі біржа не повідомила про результати біржових торгів нічого, крім загального обсягу реалізації природного газу. Учасники ринку, опитані інформагентством, висловили сумнів, що оголошена біржею продаж такого великого обсягу газу була ліквідної і конкурентною.

Можливо, це пов’язано з тим, що продавцем на ринку є, фактично одна компанія, яку пов’язують з колишнім міністром екології та природних ресурсів Миколою Злочевським. Закритий формат реалізації ресурсу ТОВ «ЕСКО-ПІВНІЧ» (входить у групу компанійBurisma Group, кінцевим бенефіціаром якої є екс-міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський), яка проводиться товарною біржею «Столиця» наштовхує на думку про те, що дана біржа може лише формалізувати угоди між пов’язаними особами.
Товарна біржа «Столиця» не знайшла часу відповісти на наші запитання, а її сторінка у facebook була створена 31 жовтня 2018 року та встигла набрати всього трьох вподобувачів.

Микола Злочевський, під час президентства Віктора Януковича, був міністром екології та природних ресурсів і заступником секретаря РНБО, а після того, як злочинний режим було повалено, спішно виїхав з України для уникнення кримінального покарання, тому що підозрювався в участі у злочинній групі, яка за допомогою ухилення від сплати податків призвели до ненадходження до держбюджету 1 млрд грн, а також перебував у розшуку Інтерполом.

«В ході обшуків підтвердилася наша інформація про саму схему. Схема складалася з того, що компанії» Еско-Північ «, яку заснувала британська компанія через ряд фіктивних підприємств, виводила свої доходи в фіктивні витрати, ніж уникала від сплати податку на прибуток», — пояснив генеральний прокурор Юрій Луценко.

Для експертного співтовариства, ця ситуація не викликає здивування, адже практично аналогічну «схему» використовував опальний народний депутат Олександр Онищенко, який використовував «кишенькові» біржі для відбилення власних схем, щоб в очах законодавця виглядати законослухняним платником податків.

Руслан Якушев