Чи можливий реванш вчорашніх «регіоналів»?

Одіозна Партія регіонів розпалася. Але з її уламків утворилися нові політичні осередки, які братимуть активну участь і в президентських, і в парламентських виборах. Ці уламки між собою конкурують і навіть сваряться. Але мета у них однакова – повернутися до влади.

Так, на з’їзді нещодавно народженої партії «Опозиційна платформа – За життя» частина колишніх соратників президента-утікача Віктора Януковича офіційно висунула кандидатом в президенти нардепа Юрія Бойка.

Наше найважливіше завдання – ми зробимо все, щоб зупинити криваве протистояння на сході України. Ми негайно підемо на прямі переговори задля досягнення миру в державі. Це перше, що ми зробимо після перемоги,
– не приховуючи ноток пафосу заявив Бойко.

Хто він – «південно-східний» кандидат у президенти?

Юрій Бойко народився на Донеччині, освіту здобув у Москві, за фахом – хімік-технолог. Почавши працювати як майстер хімічного заводу «Зоря» у Рубіжному, згодом став гендиректором цього підприємства. Обіймав керівні посади на підприємствах ПЕК, зокрема, «УкрТатнафта», «Укртранснафта». Три роки, до 2005-го, керував держкомпанією «Нафтогаз України». Згодом був міністром енергетики та віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова. Опозиція звинувачувала Юрія Бойка у причетності до компанії «РосУкрЕнерго», яка була монополістом на газовому ринку України і діяла, як твердили її опоненти, в інтересах Росії.

Читайте також: Яка доля чекає на Верховну Раду після президентських виборів?

Вважається близьким до опального олігарха Дмитра Фірташа. Генпрокуратура й досі веде кримінальну справу про так звані «вишки Бойка» – плавучі бурові установки у Чорному морі, які, за даними ГПУ, були придбані за завищеними цінами у посередника. У цій справі Бойко – свідок.

Юрій Бойко має звання «Героя України». Був одним із очільників «Партії регіонів». Після втечі Віктора Януковича з України навесні 2014-го Юрія Бойка виключили з партії – після того, як він подав документи на реєстрацію кандидатом у президенти. Згодом він став депутатом парламенту і очолив фракцію «Опозиційного блоку». Незадовго до початку виборчої кампанії підписав угоду із партією «За життя!» Вадима Рабіновича, що призвело до розколу «Опоблоку» і появи партії «Опозиційна платформа – За життя», в якій Юрій Бойко – співголова і до якої долучився, зокрема, «сірий кардинал» української політики Віктор Медведчук.

Чи можливий реванш вчорашніх "регіоналів"?
Юрій Бойко та Вадим Рабінович об’єднались / Фото Единая Одесса

Фактор кума Путіна

Віктор Медведчук, який при кожній нагоді хизується своїм «статусом» кума Путіна, виступаючи на з’їзді «за життівців», запропонував створити автономний регіон Донбас у складі України.

Це передбачає, що в ньому будуть працювати органи самоврядування – парламент, уряд, які будуть здійснювати життєдіяльність на Донбасі,
– заявив Віктор Медведчук.

Чи можливий реванш вчорашніх "регіоналів"?
Віктор Медведчук / Фото Українська правда

Фактично синхронно спецпредставник чинного голови ОБСЄ в Україні та в тристоронній контактній групі Мартін Сайдік запропонував новий план по врегулюванню ситуації на Донбасі. Згідно з цим планом, ООН і ОБСЄ повинні діяти паралельно, а разом – тільки під загальним керівництвом на чолі з так званим спеціальним представником: це стосується як військового і поліцейського компонентів з боку ООН, так і наглядової місії ОБСЄ, яка вже діє на місцях. У той же час планом пропонується створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах Донецької і Луганської областей, яка буде стежити за втіленням мирного плану і реінтеграції цих регіонів.

Читайте також: В Україні зламана вся політична система, – експерт

Відзначимо, що нещодавно президент Петро Порошенко відкрито заявив, що Віктор Медведчук є досить ефективним у переговорах з владою РФ щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Проте Медведчук, один з «хрещених батьків» партії «Опозиційна платформа – За життя», на з’їзді лише риторично зазначив, що одним із головних завдань цієї політичної сили є досягнення миру на сході країни за допомогою прямих переговорів. Кого конкретно, з ким, а головне – на яких умовах Віктор Володимирович не уточнив.

Метикують на трьох

Тему миру на Донбасі наразі активно експлуатують ще двоє вчорашніх регіоналів, які вже офіційно зареєстровані кандидатами в президенти – Євгеній Мураєв і Олександр Вілкул.

На переконання експертів, якщо аналізувати всі перипетії, що відбуваються нині з вчорашніми соратниками президента-втікача Януковича, можна констатувати, кілька важливих моментів.

Перше. Наспіх створена Медведчуком і компанією «Опозиційна платформа – За життя» де-факто мертва, але при цьому, як свідчить соціологія, має непогані рейтингові показники.

Друге. Безпосередньо перед виходом з фракції «Опоблоку» Рабіновича, Бойко і компанії, покинув цей політичний «корабель» ще один амбітний діяч – Євгеній Мураєв. Він пішов зі скандалом і, публічно звинувативши Рабиновича у співпраці з «продажним» Льовочкіним, створив власну політсилу «Наші».

Таким чином, наразі вчорашніх регіоналів можна умовно розділити на три групи: Бойко/Медведчук, Вілкул/Ахметов, Мураєв. Кандидати в президенти від всіх названих груп на виборах, за прогнозами соціологів, навряд чи переможуть, але в майбутній парламент вони, швидше за все, пройдуть і не виключено, що створять правлячу коаліцію.

Чи можливий реванш вчорашніх "регіоналів"?
Євгеній Мураєв / Фото wikimedia

Вельми цікавий і дещо показовий момент: свіжа соціологія Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) продемонструвала – жителі Півдня і Сходу (11,3%) підтримують «Опозиційну платформу – За життя». У той же час в активі «Опозиційного блоку» – мізерні 2% в регіонах, які вважаються електоральним ядром вчорашніх регіоналів.

А тим часом…

Кілька зареєстрованих кандидатів у президенти допустили неточності при заповненні декларацій. У Нацагентстві з попередження корупції виділили основні неточності, допущені декларантами: кандидати не вказують кадастрові номери об’єктів нерухомості, відзначають транспортні засоби, які відсутні в реєстрах, або не вказують їх ідентифікаційні номери, не відзначають корпоративні права в підприємствах, які знаходяться в стані припинення, але ще не припинені, або не вказують юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками яких вони є.

Отже, як бачимо, «попередники», «сьогоденники» і ймовірні «наступники», всі як один декларують високі цінності, а фактично користуються однаковими – спекулятивно-маніпулятивними реєстраційними та агітаційними прийомами. Здобули?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *